SZS. Koszykówka – regulamin igrzyska dzieci, rok szkolny 2019/2020.

I. Uczestnictwo – drużynę stanowią uczniowie jednej szkoły podstawowej urodzeni w 2007 i młodsi – zespół liczy do 12 zawodników/czek.
II. Przepisy gry – czas gry: 4 x 6 minut, piłka: nr 5, mecze powinny być rozgrywane na koszach zawieszonych na wysokości 260 cm. Odległość linii rzutów wolnych od tablicy wynosi 4 m. – zespół I i II kwartę gra innymi piątkami. Zawodnicy biorący udział w I kwarcie nie mogą grać w II kwarcie. W III i IV kwarcie obowiązuje dowolność zmian. W przypadku, gdy zespół liczy 11 lub 12 zawodników mogą być oni wprowadzeni do gry w każdej kwarcie. Gdy zespół składa się z 10 zawodników – w przypadku kontuzji lub wykluczenia zawodnika (I lub II kwarta), zespół kończy kwartę w składzie pomniejszonym o osobę kontuzjowaną/wykluczoną. Obowiązuje: a. obrona “każdy swego” (zakaz gry obroną strefową), b. przepis dotyczący błędu „połowy” (powrót piłki na pole obrony), c. przepis dotyczący błędu 3 sekund, d. przepis dotyczący błędu 5 sekund. W przypadku remisu zarządza się 3-minutowe dogrywki. W wypadku nieprzestrzegania przepisu obrony „każdy swego” i po zwróceniu uwagi trenerowi, orzekany jest faul techniczny B (faul ławki). Karą jest rzut wolny, a po nim piłka zostaje przyznana jest drużynie, która wykonywała rzut. O przewinieniach technicznych dla zawodników i trenerów decyduje sędzia zgodnie z przepisami PZKosz.
III. Punktacja – za wygrane spotkanie drużyna otrzymuje 2 punkty, przegrane 1 punkt, walkower 0 punktów. O kolejności zespołów decydują kolejno: 1. Większa liczba zdobytych punktów 2. Jeżeli dwie lub więcej drużyn uzyska tę samą liczbę punktów, po rozegraniu wszystkich spotkań w danej grupie o kolejności decyduje wynik meczu pomiędzy tymi zespołami. 3. Jeżeli liczba punktów w meczach pomiędzy tymi drużynami wciąż jest taka sama, klasyfikację ustala się: a. większa liczba koszy zdobytych do straconych w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami, b. większa liczba koszy zdobytych pomiędzy zainteresowanymi, c. większa różnica koszy zdobytych do straconych w danej grupie, d. większa liczba zdobytych koszy w danej grupie. Jeżeli powyższe zasady w dalszym ciągu nie dają rozstrzygnięcia, klasyfikację końcową ustala się za pomocą losowania.
IV. Awans – do finału wojewódzkiego awansuje Mistrz Rejonu.